Styczeń 16 2019 12:56:14
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 1
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Ryby a temperatura
 

Powietrze i ziemia ogrzewają się znacznie szybciej niż woda, szybciej też się schładzają. Morza, wielkie jeziora, a także duże zbiorniki zaporowe wpływają w wyraznym stopniu na klimat swego otoczenia - wyrównują temperaturę atmosfery, ochładzając ją w lecie, a w zimie ogrzewając. Możemy sądzić, że i mniejsze zbiorniki wodne wpływają na mikroklimat swych bezpośrednich okolic.

Woda ogrzewa się przede wszystkim dzięki padającym na nią promieniom słońca, które przenikają do pewnej głębokości. Ciepło przewodzone przez samą wodę na większą głębokość jest mało skuteczne. Niekiedy woda może się ogrzać przez zetknięcie z brzegiem, czasem z powietrzem. Pewną rolę odgrywają tu również prądy i mieszanie górnych warstw wody przez wiatr. Wody stojące są latem najcieplejsze pod powierzchnią, zimą przy dnie. Im masa wody w zbiorniku jest większa, tym zmiany jej temperatury są powolniejsze. Na przykład głęboka woda dużego jeziora pozostaje długo w jesieni tak ciepła, że karpie biorą w nim do końca listopada, niekiedy jeszcze w początku grudnia, gdy tymczasem w pobliskich stawach, zwykle już zamarzniętych, dawno zapadły w sen zimowy. Wiosną na odwrót; płytkie wody stawów i rzek ogrzewają się szybko, a ryby wcześnie budzą się w nich do aktywnego życia. Termika jest ważnym czynnikiem w życiu wody i jej mieszkańców. Ryby i inne organizmy wodne są zwierzętami zmiennocieplnymi - temperatura ich ciała zależy od temperatury otoczenia. Im niższa temperatura, tym wolniej przebiegają procesy życiowe, co jest szczególnie widoczne u ryb ciepłolubnych, jakimi są np. karp, sum, brzana; wpuszczone do wód zbyt chłodnych rosną wolno i nie przystępują do tarła. Ryba chłodnolubna, jaką jest pstrąg, nie wytrzymuje ciepłej wody, w której zawsze zbyt mało ma ona rozpuszczonego tlenu. Nie odpowiada jej jednak również woda zbyt chłodna, w której składa wprawdzie ikrę, ale rośnie bardzo wolno i nie osiąga normalnego ciężaru, ponieważ główna część pożywienia zużytkowana jest na pokrycie wydatków energetycznych, tym zresztą wyższych, im woda jest bardziej bystra. Każdemu gatunkowi ryby odpowiadają określone, optymalne granice temperatur wody - dla pstrąga 10-15°C, dla szczupaka 15-20°C, dla karpia 22-25°G itd.
Od temperatury wody zależy również zawartość rozpuszczonego w niej tlenu. Nie każda jednak woda ma możliwość pełnego nasycenia tlenem, odpowiadającego danej temperaturze. W wodach silnie zanieczyszczonych ściekami organicznymi znaczna część tlenu bywa zużyta przy ich biochemicznym rozkładzie. Głębokie warstwy wody w jeziorach mogą wykazywać niedostatek tlenu, a często nawet jego całkowity brak. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, że zarzucanie przynęty na dużą głębokość jest często bezcelowe. Bardziej opłacalne dla wędkarza będzie zagłębienie się w tajniki hydrobiologii i jej ważniejsze prawa. Od temperatury wody zależy również możliwość rozrodu poszczególnych gatunków ryb. I tak karp rozpoczyna tarło dopiero wówczas, gdy temperatura wody przekroczy 18°C, sum jest pod tym względem jeszcze bardziej wymagający, natomiast lipieniowi wystarczy 8°C. Wylęganie się ikry następuje tym szybciej, im woda jest cieplejsza.

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,944,211 Unikalnych wizyt