Styczeń 16 2019 11:59:51
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 1
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Kwiat szczupaka
 

Według książki Wacława Strzeleckiego "Wędkarstwo Rzeczne" pewmym zachowaniom ryb można przypisać różnego rodzaju zjawiska zachodzące w tym samym czasie na lądzie. Opirając się na tym twierdzeniu Wacław Strzelecki opracował fenologiczny kalendarz tarła.

Mniej więcej w drugiej połowie marca,zakwita "kwiat szczupaka". Jest on bardzo pospolity, o wielkości wybitnie dorodnej polnej stokrotki, lecz w kolorze żółtym jak mniszek lekarski (tzw. dmuchawiec), z którym też bywa mylony. Rośnie na bezlistnej, grubej i łuskowatej łodydze. Ten kwiatek to podbiał pospolity. Jego pojawienie się mówi, że na podgrzane zalewiska wyszedł szczupak, aby odprawić wiosenne gody. Uznajmy "kwiat szczupaka" za pierwszą kartkę fenologicznego kalendarza wędkarzy. Następne - równierz ze znakami roślin, a w miarę możliwości kwiatów - wyznaczą ko0lejne etapy wiosennego tarła, tj. porządek, w jakim występują na tarliska poszczególne gatunki.

Grupa spod znaku podbiału i lepiężnika. W okresie zakwitania podbiału oraz dwu gatunków lepiężnika - różowego i kutnerowatego, kwitnącego bladożółtymi kwiatami - szczupak rozpoczyna wiosenne gody. Otwiera on wiosenny ciąg na tarliska innych ryb. Kończy rozród, gdy odezwą się godowym wezwaniem żaby trawne i moczarowe, oraz gdy w starorzeczach przy samym dnie zaczynają rozwijać się pierwsze liście grążela żółtego.

Grupa spod znaku czarnej olchy i kaczeńca. W tym okresie następuje pierwszy liczniejszy rzut tarlany: okonia, bolenia, jazia, jazgarza, płoci, świnki i jelca. Pękanie pąków liściowych czarnej olchy i pierwsze kwiaty kaczeńców dają znak startowy okoniom i jazgarzom, a wydaje się, że równierz boleniowi.

Kiedy już olcha oczyści się z pąkowych łusek i uformuje blaszki liści, zaczynają składać ikrę płocie i jazie, wraz z nimi zaś - lecz na bystrzejszym prądzie - świnki oraz jelce. W tym czasie nadrzeczne łąki są już żółte od kaczeńców. Ryby spod tego znaku kończą gody w czasie zakwitu polnej gruszy i kiedy zielonymi kwiatkami pokrywa się klon. Jak stąd wynika, tarło ich przypada na pierwszą faze wejścia wiosny, cechującą się rozwiniętą runią traw, ulistnieniem krzewów w ogrodzie i początkim zielenienia się pierewszych drzew.

Grupa spod znaku kwitnących jabłoni, kasztanowców i bzu lilaka. Jest to czas godów sandacza, kiełbia, brzany i leszcza, także certy. Gdy grusze stoją w pełnym kwieciu i kiedy rozpoczyna się kwitnienie jabłoń, a za nią kasztanowiec, wtedy w szyku weselnym stają sandacze i kiełbie. Odzianie ogrodów w lilową szatę bzu oznacza, że na pierwsze tarło wychodzi leszcz, który rozkłada swój rozród na kilka etapów (tzw. tarło porcjowe) i kończy go gdy wykłosi się i zakwita żyto. Wraz z leszczem czas rozrodu ma brzana.

Grupa spod znaku osoki aloesowatej iczarnego bzu. W tym okresie gody wiosenne mają: klenie, ukleje, wzdręgi, krąpie oraz sumy. Czas tarła następuje wtedy, kiedy kiedy łan żyta wykłosi się i zakwitnie, a wśród jego źdźbeł pojawi się modry bławatek, zwany także chabrem; gdy na zastoiskach i staroczeczach zaczynają spływać z dna oraz zakwitać rozety osoki aloesowatej, zaś na stoku zasmużonej przeciekami skarpy zakwitną białe baldachy czarnego bzu. Wszystko to znaczy, że w starorzeczach trze się wzdręga, że w łagodnych przepływach składa ostatnie porcje ikry ukleja i krąp, w samym zaś nurcie kleń i wreszcie, na wygrzanych, bogatych w roślinność umiarkowanych płyciznach, potężny sum. Tarło suma bywa też kojarzone z kwitnącą baldachami kaliną hordowiną, krąpia zaś z bujnym zakwitem łąkowych poziomek. Czas tarła tej grupy zwykle przypada na koniec maja i początek czerwca.

Grupa spod znaku lipy drobnolistnej. Godowy korowód zamykają liny i karasie, a scenerią tarła jest margines rzeki - przyrzecza i starorzecza. Początkowi rozrodu obydwu gatunków, odbywanemu z lekkim wyjściem do przodu karasia, towarztszy szcyt kwitnienia herbowych roślin poprzedniego okresu (osoki i bzu lekarskiego) oraz akacji. Jego kulminacje zaś wyznacza, zwykle na przełomie czerwca i lipca, pierwszy zapach kwitnących lip drobnoziarnistych. Lipy te (ze złocistym puszkiem w kątach nerwów na spodzie blaszek liści) mają u nas krewniaczki - lipy szerokolistne, kwitnące 7 - 15 dni wcześniej (biały meszek - kutner pod plaszkami, mszyste cienkie pędy).

Znaczony kwiatami kalendarz tarła stanowi zaledwie jedną z wielu możliwości notatek fenologicznych, orientującą wędkarza w interesujących go wydarzeniach zachodzących wiosną w rzece. Każdy z nas może go naturalnie sporządzić w innej postaci, posługującsię innym układem odniesienia, np. zespołem roślin z przydomowego ogrodu lub parku miejskiego, z uprawnych pól, lasu lub ze stawu. Równoczesne zjawiska można znaleść także w życiu owadów, ptaków lub innych zwierząt. Niezależnie od wyboru, podjęta praca - przyjemna, pożyteczna i jednocześnie będąca kształcącą zabawą - powinna mieć na uwadze cel dalszy: stałe doskonalony wędkarski kalendarz fenologiczny. Powinien on obejmować nie tylko wiosnę, lecz cały sezon łowiecki i zawierać notatki o wszystkich zjawiskach w przyrodzie, towarzyszących dobrenu żerowaniu poszczególnych gatunków ryb.Tekst zaczerpnięty z książki Wiesława Strzeleckiego "Wędkarstwo Rzeczne"

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,944,103 Unikalnych wizyt