Styczeń 16 2019 07:47:10
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 2
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Szukamy suma
 

Cierpliwe szukanie rzecznego suma przez wiele kolejnych dni zniechęca wielu spinningistów. Wydaje się to zrozumiałe - przecież trzeba wyposażyć się w sprzęt przeznaczony do łowienia tylko suma, co oznacza operowanie dość ciężkim zestawem, wiele godzin wędrować brzegiem pełnym wykrotów, chaszczy lub sypkiego piachu r11; takie warunki nie wszystkim wędkarzom odpowiadają.

Ale można też inaczej szukać suma: po wytypowaniu dwóch, trzech nieodległych miejsc rokujących obecność wąsacza, kolejno je obławiać. Wtedy jednak skazujemy się na deptanie wciąż tych samych ścieżek i prowadzenie przynęty tym samym torem, co po niedługim czasie przeradza się w iście mechaniczne machanie wędką. Można też przesiąść się na łódkę. Wtedy nieco łatwiej przeczesać interesujące miejsca, ale zgoła gorzej wodować łódź w miejscu akurat nam i sumom odpowiadającym.

Sięgnąć po wąsala

jest stosunkowo prostym zadaniem. By jednak poznać moc sumowego odjazdu, musimy bywać nad rzeką przez kilka kolejnych dni, ale o innej porze. W ten sposób znacząco zwiększamy szansę złowienia drapieżnika. Obławiamy niezbyt rwące rynny, wielkie blaty ulokowane pośrodku rzeki, zalane klatki oraz międzytamia, nawet jeżeli mają nieco ponad jeden metr głębokości, długie i głębokie opaski (sum często żeruje zaledwie dwa metry od granicy wody), burty brzegowe, przykosy, rozległe piaszczyste płycizny, głębokie doły, napływy i rowy zaprądowe przy ostrogach. Każde z wymienionych miejsc w rzece ma inną głębokość, uciąg wody, klarowność. To cechy łowiska, które zdecydują o rodzaju użytej przynęty. Jeżeli jesteśmy zwolennikami tej jednej jedynej r11; musimy z obławiania wielu miejsc zrezygnować, albo nie liczyć na częste sukcesy. Do spinningowania przygotowujemy kilka podłużnych woblerów, np. po dwa pływające i tonące, kilka wahadłówek (ciężkie i lżejsze nawet o połowę do penetrowania powierzchniowej warstwy spokojnej wody), garść długich twisterów (krótkie ogonki) i tyleż samo ripperów w kolorach cielistych, białe, seledynowe - koniecznie z miękkimi ogonkami, uzbrojone główkami o wadze od 8 do 25 g. Zestaw warto zabezpieczyć przyponem chroniącym ją przed obcięciem szczupaczymi zębami.

Żyłkę nawijamy świeżą. Trzysta metrów dwudziestkipiątki powinno nam wystarczyć do wyholowania ryby ważącej do 30 kilogramów, niezależnie od miejsca jej zacięcia w rzece. Jeżeli chcemy utrzymać grubszego suma, pogrubiamy żyłkę do średnicy 0,35-0,40 mm o najlepszej jakości. Używajmy kij o długości 3 metrów i długim dolniku, aby podczas holu można było oprzeć go o udo lub specjalny pas biodrowy. Kołowrotek odegra w tym spektaklu nieco skromniejszą rolę, ale przy złej technice holu możemy go zniszczyć. Dlatego warto wyposażyć się w kołowrotek przeznaczony do łowienia dużych ryb. Wtedy bez trudu pomieścimy potrzebną ilość żyłki i nie będziemy drżeć z obawy o uszkodzenie jego mechanizmu przez przeciążenie. Skompletowanie sumowego zestawu wcale nie musi kosztować krocie, ale warto używać kije węglowe dwuczłonowe r11; są lekkie i niezawodne. Z akcesoriów przydatnych sumiarzowi warto wymienić: wodery, spodniobuty, obszerny składany podbierak bądź mocna pięciopalczasta rękawica chroniąca dłoń przy uchwycie za szczękę podczas lądowania.

Należy dbać o swoje bezpieczeństwo zagrożone ze strony stromych i śliskich brzegów, kurzawek, sypiących przykos, śliskich łomów skalnych zalegających na opaskach i ostrogach oraz napierający nurt podczas brodzenia w spodniobutach. Taki sposób łowienia lepiej praktykować wespół z zaufanym kolegą.

Autor: Stefan Meres, Wiadomosci Wedkarskie

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,943,771 Unikalnych wizyt