Styczeń 16 2019 08:49:06
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 2
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Szczupak na trok boczny.
 

Mimo, że drapieżnik w okresie jesiennym bardzo często zapędza się na wszelkie płycizny, aby tam żerować, co jest w pełni uzasadnione choćby tym, że woda w takich miejscach bardzo szybko się nagrzewa, niejednokrotnie warunki połowowe wymagają penetrowania głębszych partii wody oraz rzutu na dalszą odległość, co przy niektórych przynętach, z uwagi na ich lekkość, jest wręcz niemożliwe. I tu zastosowanie przynosi dociążanie przynęty.Można to oczywiście robić na różne sposoby, po przez dodanie dodatkowego obciążenia w postaci ołowiu zaczepianego bezpośrednio na przynęcie (dodatkowy ciężarek przypięty do woblera), lub w przypadku przynęt silikonowych, po przez zwiększenie ciężaru główki jigowej. Na ogół jednak dodatkowe dociążanie ma bezpośredni wpływ na pracę przynęty, która staje się mniej agresywna, a w skrajnych przypadkach praca ulega całkowitemu zaprzestaniu prowokowania drapieżnika do ataku. Szczególnie zauważa się to przy łowieniu na woblery pływające, które dodatkowo zmieniają swoje przeznaczenie i zamieniają się w tonące, a nie zawsze jest to pożądane.
Okazuje się, że idealnym rozwiązaniem staje się łowienie przy pomocy metody z bocznym dociążeniem. Niejednokrotnie przedstawialiśmy metodę troku bocznego przy łowieniu np. okoni. Tym razem przy pomocy troka bocznego zapolujemy na większego drapieżnika, jakim niewątpliwie jest szczupak.

W przypadku połowu okonia zalecane wędzisko miało ciężar wyrzutowy maks. do 20 gram i spowodowane było tym, że obserwowaliśmy cały czas szczytówkę, która sygnalizowała nam nawet chimeryczna brania. W przypadku połowu szczupaka wędzisko musi być zdecydowanie mocniejsze (min. 35 gram). W okresie późno-jesiennym całkowicie rezygnuję z plecionek na rzecz żyłki o średnicy 0,27 - 0,30, co spowodowane jest przede wszystkim możliwością spadku temperatury, a tym samym uniemożliwienia jej stosowania (linka już przy ok. 0 stopnia C. pokrywa się warstwą lodu!).

Jeżeli chodzi o przynęty to stosuję z powodzeniem dwa typy: silikonowe i woblery.
Przynęty silikonowe uzbrajam w haki streamerowe, (a nie haki zakończone główką jigową!). Tak uzbrojona przynęta doskonale "chodzi" w wodzie, znacznie ciekawiej i agresywniej, niż uzbrojona w jiga. Oczywiście typ "gumisia" (ripper czy twister), kolor i wielkość, dobieram od warunków połowowych uzależnionych łowiskiem. Natomiast stosowana przeze mnie długość linki z ciężarkiem na ogół wynosi 15 - 20 cm. Waga ciężarka ulega wahaniom i uzależniona jest od typu wody, i tak w przypadku jezior (stawy, glinianki itp.) masa ciężarka waha się w granicach 8 - 12 gram, a w przypadku rzeki, (a łowię w większości na Warcie) 10 - 18 gram. Przypon z przynętą na ogół ma długość 60 - 80 cm i wiążę zawsze do potrójnego krętlika, co znacznie niweluje możliwość okręcenia żyłki przyponowej z linką z zawieszonym ciężarkiem. Oczywiście każdorazowo przypon zakończony jest stalką z agrafką, umożliwiającą szybką wymianę przynęty. Brak zabezpieczenia przed zębami szczupaka niemal każdorazowo kończy się utratą przynęty.
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Podobny typ troka stosuję przy woblerach.

Jednak te doskonałe przynęty każdorazowo poddaje modyfikacji. Przede wszystkim stosuję do tej metody tylko woblery typu floating (pływające). Każdorazowo usuwam z nich podwieszaną pod korpusem kotwiczkę, bowiem jej stosowanie powoduje częste zaplątanie się z linką główną. Kolejnej modyfikacji ulega również kotwiczka "ogonowa", której wymiar zwiększam o jeden numer. Jeżeli chodzi o kształt stosowanych woblerów, to wykorzystuje obecnie niemal wszystkie.
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Zauważyłem, że metoda stosowania troku bocznego przy połowie drapieżników jest dużo bardziej efektywna od połowów "tradycyjnym" spinningiem. Spowodowane to jest przede wszystkim ciekawszą akcją przynęty, szczególnie w przypadku przynęt silikonowych nie dociążanych główka jigową. Jednocześnie wleczony po dnie ciężarek powoduje wzniecenie osadów dennych i działa wyjątkowo prowokująco na wszelkie ryby, które niemal "strzygąc uszami" stają się wyjątkowo agresywne.

Oczywiście nie ma pełnej gwarancji, że zawsze stosując taki typ dociążenia przynęty, wrócimy jako zwycięzcy. Uzależnione to jest od wielu czynników bardzo istotnych na powodzenie wyprawy. A więc pory dnia, (gdy jest słońce, łowimy tylko wcześnie rano i o zmroku), na pewno lepsze wyniki będziemy mieli przy ustabilizowanym ciśnieniu oraz delikatnym wietrze z zachodu i południa ("jak wiatr od wschodu, to rybak umiera z głodu"), faz księżyca i wielu innych czynników.
Na ogół nie analizujemy powyższych warunków, a na ryby idziemy z czystej przyjemności łowienia i w tedy, kiedy mamy taką możliwość. Poza tym wędkarstwo charakteryzuje się dużą nieprzewidywalnością i to jest... najpiękniejsze!

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,943,910 Unikalnych wizyt