Styczeń 16 2019 07:44:14
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 1
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Nocne połowy leszcza
 

Leszcze w nocy żerują nie gorzej niż w dzień, a nocne metody łowienia niewiele odbiegają od dziennych, wymagają tylko niewielkich zmian. Przepływanka raczej nie wchodzi w grę, pozostaje przystawka ze spławikiem lub bez oraz gruntówka z ciężkim ołowiem przelotowym lub koszyczkiem.


Nocą leszcze odwiedzającą te same żerowiska co w dzień, ale chętniej wpływają na ich płytsze partie. W rzekach są to spokojne, głębokie miejsca o słabym prądzie i położone w ich pobliżu wypłycenia. Im dalej od brzegu znajduje się wypłycenie i im ma łagodniejszy stok, tym większe prawdopodobieństwo, że jest ono nocnym żerowiskiem leszczy. W jeziorach leszcze żerują tak jak w dzień, przy stromo schodzącym w głąb stoku dna, często na głębokości nie przekraczającej 3 metrów, szczególnie gdy stok zaczyna się od trzcin.

Leszcze żerując wędrują wzdłuż brzegów. Penetrują zatoczki, każde miejsce gdzie linia brzegowa się załamuje. Cyple, ujścia potoczków, podchodzące w pobliże brzegu głęboczki to miejsca w które zaglądają ładne leszcze.
Leszcze biorą na przynęty zwierzęce i roślinne. Ich łowność zależy od lokalnych przyzwyczajeń, raz są to czerwone robaki, innym razem kukurydza. W nocy ciągłe kontrolowanie i zakładanie przynęty jest uciążliwe, a częste zarzucanie zestawu płoszy ryby. Dlatego wybierajmy do nocnych łowów tylko te przynęty, które dobrze trzymają się na haczyku i szybko nie zostaną obskubane przez drobnicę. Najlepiej łowić na czerwone robaki lub rosówki. Zakładamy kilka czerwonych na haczyk. Tam gdzie nie grożą brania drobicy warto założyć kilka sztuk białych robaków. Z roślinnych przynęt warto wybrać ciasto, ziemniaki, makaron kolanka, kukurydzę. Może też być groch i pszenica ale jak wyżej napisałem przynęty te często spadają z haka.
Skuteczną bronią na leszcza jest kanapka. Pozwala ona stosować przynęty łatwo spadające z haka, gdyż można zablokować je takimi, które są bardzo trwałe. Jednym z skuteczniejszych jest ziarno kukurydzy w połączeniu z kilkoma białymi robaczkami.
Łowisko nęcimy przed wieczorem, aby później nie płoszyć ryb wrzucaniem ciężkich kul. Gdy chcemy zapolować na duże sztuki, systematycznie nęcimy grochem, kukurydzą, ziemniakami. W czasie łowienia dorzucamy małe porcje zanęty. Garstka kukurydzy, białych robaków, które zatrzymają wędrujące stado. Nęcić trzeba z umiarem, by ryby się nie nasyciły i żeby nie płoszyć ryb hałasem. Intensywne nęcenie może ściągnąć do łowiska krąpie, które obskubią nawet rosówkę na haczyku.

Metody połowu dopasowuje się do warunków łowiska. W jeziorach gdy łowimy z łódki lub pomostu używamy małych spławików. Stosujemy przelotowe spławiki ze świetlikami. Głębokość wymierzamy wcześniej tak, aby przynęta znalazła się na dnie razem z przyponem. Gdy łowimy na głębokiej wodzie warto rzucić blisko - do 10 metrów. Ułatwia to obserwację spławika i zacinanie. Łowienie z bliska wymaga też cichego zachowania. Kto jeszcze nie ma wprawy w nocnych łowach powinien wybierać stanowiska trochę dalej, by w razie hałasu nie spalić miejscówki.
W rzekach łowimy bez spławika, kilkunastogramową oliwką. Obciążenie zawsze mocujemy przelotowo. Przed obsuwaniem obciążenia na haczyk zabezpieczamy stoperem albo małą śruciną. Jeżeli łowimy blisko brzegu, zakładamy spławik ze świetlikiem, który ułatwia obserwację brań. Spławik oczywiście dobieramy do miejscówki i wody.
Sprzęt musi być najprostszy. Z brzegu używam wędziska 4 metrowego, z łodzi 3 metrowego. Gdy łowimy bez spławika dajemy , krótki 20 cm przypon, cieńszy o numer niż żyłka główna. Ze spławikiem wydłużamy przypon na 40 cm. Grubość żyłki uzależniamy od warunków łowiska. Cieńsza pozwala na dalekie wyrzuty, co na niektórych łowiskach jest konieczne. W rzece, w miejscu gdzie są zaczep, dajemy mocniejszą. Rozmiar haczyka zawsze dopasowujemy do przynęty.
Nocne łowienie leszczy wymaga stałej koncentracji. Dzwoneczek jest mało czułym sygnalizatorem. Leszcz, kiedy weźmie przynęt, wyciągnie często sporo żyłki i w końcu zauważymy branie, jeśli przynętą zainteresują się krąpie r11; obrobią haczyk niepostrzeżenie. Dlatego co pewien czas sprawdzajmy zestawy.
Z zacinaniem czekamy chwilę, by ryba lepiej pochwyciła przynętę. Każde zacięcie i każde ponowne położenie zestawu płoszy ryby. Leszcze żerują gromadnie, a kiedy któremuś wyrwie się przynętę z pyska, reszta ryb może zostać spłoszona na długi czas.
Hol leszcza, nawet nocą jest stosunkowo łatwy. Trzeba jednak uważać, aby odbywał się po cichu, inaczej spłoszymy resztę stada. W rzece zaciętą rybę lepiej wyprowadzić z łowiska z prądem, w jeziorze r11; jak najszybciej unieść rybę do góry wody. Nawet duży leszcz uniesiony szybko z głębszej wody, bez walki wykłada się na powierzchni. Na płytszej wodzie nie da się zastosować tej sztuczki i leszcze są bardziej waleczne. Największy opór stawiają w rzekach, w nurcie. Nie szukają na szczęście zbyt często schronienia w zaczepach.

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,943,724 Unikalnych wizyt