Styczeń 16 2019 11:49:48
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 1
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Wielkie szczupaki
 

Duże szczupaki, a do takich można już zaliczyć ryby 5-kilogramowe, niejednemu z nas spędzają sen z oczu. Tym bardziej, że okazałych cętkowanych drapieżców jest w naszych wodach coraz mniej i nieczęsto mamy okazję zmierzyć się z nimi.


Zapewne są takie jeziora, w których prawdopodobieństwo spotkania się oko w oko z dorodnym drapieżcą jest większe niż w innych akwenach. Ale tak naprawdę nikt nie wie, gdzie na sto procent taki szczupak weźmie. Ogromne kaczogłowe mogą żyć niemal w każdym jeziorze, gliniance, sadzawce, a co dopiero w rzece.
Listopad jest bardzo dobrym okresem połowu rekordowych okazów, potwierdzają to choćby zgłoszenia nadsyłane do "Rekordów na plan". Ale czy wiedza o tym, gdzie medalowe ryby łowiono, wystarczy, aby wytropić równie dorodną sztukę? Z pewnością jest to już jakiś ślad...
Sportowe podejście
Niektórzy wędkarze specjalizują się w połowie rekordowych okazów. Łowią metodą trollingową lub spinningową, stosują bardzo duże obrotówki, woblery albo gumy. Dysponują super sprzętem odpowiednio wytrzymałym do planowanych połowów. I trzeba powiedzieć, że wyniki mają równie imponujące. Coś w tym musi być, ponieważ łowią potężne szczupaki o wiele częściej niż inni wędkarze, a przynajmniej częściej udaje im się zakończyć holowanie ryby z dobrym skutkiem.
Bądźmy konsekwentni
Wybierając się na połów dużych szczupaków mamy czasem dylemat, czy na kołowrotek założyć żyłkę czy plecionkę. Zarówno jedna, jak i druga nadaje się do łowienia okazałych drapieżców. Wystarczy zaopatrzyć się w linkę o wytrzymałości nie mniejszej niż 5 kilogramów i długości minimum 150 metrów. Niezbędny też będzie przynajmniej 20-centymetrowy i odpowiednio mocny przypon wolframowy. Teraz możemy do wytrzymałości całego zestawu ustawić hamulec kołowrotka. Uwaga, najsłabszym jego ogniwem może okazać się wędka!
Najważniejszym elementem będzie jednak przynęta, którą zamierzamy zaserwować drapieżnikowi. Tutaj jedynej recepty nie ma. Okazuje się, że późną jesienią duże szczupaki biorą i na małe, i na duże przynęty - i co ciekawe, z reguły na bardzo wolno prowadzone. Mimo wszystko należy wystrzegać się stosowania małych gum, woblerów i błystek uzbrojonych w niewielkie haczyki, z których duży szczupak z łatwością się uwolni. Trzeba wybierać: albo rybki, albo... okazy. Powinniśmy być konsekwentni. Jeżeli polujemy na grubego zwierza, to nie możemy ani na chwilę sobie pofolgować i choćby przez krótki czas eksperymentować, np. sprawdzać, czy na mniejszą przynętę będą brały okonie albo klenie, bo akurat w tym momencie ogromny szczupak może zaatakować naszą przynętę, a wtedy będziemy na przegranej pozycji.
Dziwne branie
Po zacięciu grubej sztuki trudno od razu ocenić jej wielkość. Duży szczupak w przeciwieństwie do półtorakilogramowych skoczków zachowuje się na wędzisku zgoła inaczej, spokojniej. Chociaż zdarzają się przypadki, że 10-kilogramowa torpeda zaraz po zacięciu wystrzeli na ogonie w powietrze. Zwykle duży szczupak jest spokojny, powoli się przesuwa, jak gdyby nic się nie stało, albo chwyta przynętę i nieruchomieje. W pierwszej chwili może wydawać się, że zaczepiliśmy o podwodną przeszkodę i dopiero po jakimś czasie wyczuwamy, że tam, na końcu wędki, jest ryba.
Sam miałem kiedyś branie 120-centymetrowej bestii, która poruszyła się dopiero podczas próby odhaczenia przynęty. Napłynąłem łodzią w miejsce zaczepu, a ponieważ wiał silny wiatr, do wody wrzuciłem służący za kotwicę betonowy ciężarek, by w spokoju opuścić po żyłce uwalniacz do błystek. Nie zdążyłem tego zrobić. Gdy tylko kamień osiągnął dno, coś ruszyło z impetem do przodu, wybierając z mojego kołowrotka co najmniej 50 metrów żyłki. Po kilkunastu minutach ryba wielkości podkładu kolejowego była już przy mojej łodzi. Nie wiedziałem, co robić. Prawdę mówiąc, bałem się chwycić za ogromny łeb ręką. Nie zdecydował się na podjęcie monstrualnej wielkości ryby również mój kolega. Z podbieraka mogliśmy zrobić co najwyżej czapeczkę dla szczupaka. W końcu doszliśmy do wniosku, że będziemy go lądować wyślizgiem na brzeg, i to przesądziło o pojedynku z rybą. Zanim tam dopłynęliśmy, szczupak skrył się pod podwodną przeszkodą i... na dobre dał odpocząć mojemu nadgarstkowi.
Wniosek z tego jest taki, że do połowu okazów trzeba się przygotować wszechstronnie. Trzeba też mieć wiele szczęścia, a przede wszystkim wiary w pomyślne zakończenie pojedynku z rybą. Pamiętajcie o tym podczas listopadowych wypraw na szczupaki.

R. Wolf

Źródło: www.ww.media.pl

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,944,045 Unikalnych wizyt