Styczeń 16 2019 11:51:29
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 2
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Łowimy bolenia
 

Kiedy zima zaczyna ustępować, bolenie zmieniają swoje sezonowe stanowiska. Jakie będą ich wiosenne rewiry, w największym stopniu decyduje poziom wody. Jeszcze przed wiosennymi przyborami spotyka się je w wolnym nurcie graniczącym ze stojącą wodą, najczęściej główkami.

Do najlepszych przynęt w tym okresie zaliczam obrotówki long i słabo pracujące wahadłówki. Prowadzę je w umiarkowanym tempie 30 do 40 cm pod powierzchnią. Rzuty wykonuję stojąc możliwe najdalej od główki. Blacha powinna upaść w głównym nurcie po czym szybko ją ściągam aż do momentu, kiedy poczuję, że znalazła się w stojącej wodzie za główką. Wtedy radykalnie zwalniam tempo prowadzenia i co kilka obrotów korbką zmieniam szczytówkę wędki raz w prawo raz w lewo. Błystka płynie wtedy małymi zakosami.
Atak bolenia przypomina zachaczenie o kamień i można by się pomylić, gdyby nie towarzyszyło temu lekkie zawirowanie wody. Jeżeli boleń z jakiś powodów się nie zatnie, po odczekaniu kilkudziesięciu minut warto spróbować raz jeszcze.
Tarło boleni zbiega się ze spływem wiosennych wód i wtedy łowić ich nie wolno. Tuż po skończonym tarle bolenie polują na ukleje. Uganiają się za nimi w rejonie swoich tarlisk-na wypłaceniach za główkami, przez które przelewa się jeszcze wiosenna woda. Wprawny wędkarz bez problemu wypatrzy takie miejsca. Słabe jeszcze ryby zdradzają swoją obecność delikatnymi pluśnięciami. Wprawdzie w takich miejscach można złowić wiele boleni, lecz ich słaba kondycja nie da nam żadnej satysfakcji. Kiedy ich stan się poprawi, spływają do brzegów w zalane wodą krzaki, gdzie jest tłoczno od uklei. Kilka metrów poniżej zajmują swoje stanowisko bolenie. Jeżeli poobserwujemy brzeg, bez trudu znajdziemy kilka miejsc wartych obrzucenia.
Ponieważ bolenie wręcz wydłubują ukleje spomiędzy kamieni, blaszkę prowadzimy pod prąd jak najbliżej brzegu, zatrzymując ją co kilka sekund. Koniec kamiennej opaski to też miejsce bankowe. Bolenie stoją tam 1 obok drugiego na granicy rwącego nurtu i stojącej wody. W tym czasie bardzo skuteczne są twistery, których kolor dobieram według zasady: im mętniejsza woda, tym jaśniejszy twister. Tam gdzie koryto rzeki jest płytkie i szerokie sytuacja się zmienia. Wraz z opadaniem wody odsłaniają się liczne przybrzeżne przykosy, mielizny, zatoczki. Ukleje się rozpraszają co wędkarzowi szukającemu bolenia ułatwia zadanie. Na dodatek zaobserwowałem, że w tym okresie bolenie stają się leniwe. Zmieni się to dopiero w czasie tarła uklei. Wtedy nastąpi u boleni 2 intensywny okres żerowania.
Na odcinku rzeki o głębokim nurcie, bolenie po tarle nie mają wielkiego wyboru stanowisk i przebywają w zakolach główek. Przez resztę sezonu niewiele to się zmienia.
Okres tarła uklei sprzyja doskonaleniu kunsztu wędkarskiego. Bolenie polują intensywnie, lecz wędkarska łatwizna skończyła się definitywnie. Ukleja wybiera na tarło bardzo różne miejsca. Czasami SA to stare umocnienia, przez które przelewa się woda, a czasem płytki środek koryta rzeki z mocno pofałdowanym dnem.
W ładne słoneczne dni bolenie same pokażą nam miejsca rozgrywając powierzchnię wody swoimi ogonami. W tym czasie moją podstawową przynętą jest wahadłówka, a taktyka polega na wnikliwej obserwacji. Potem staram się stanąć w takim miejscu, abym mógł przeszukać przynętą jak najwięcej miejsc. Rzucam najdalej jak mogę, lekko pod prąd i ściągam blaszkę dość szybko, pod powierzchnią tak by szła przez wodne warkocze, gdzie boleń najczęściej atakuje ukleje. Kiedy blaszka spłynie poniżej mojego stanowiska ściągam ją r11; pod prąd tak aby pozostawiła na powierzchni ślad. Tak prowadzoną blachę atakują duże bolenie. Sam atak jest zwykle cichy a na powierzchni obserwuje się dużą falę.
Łowienie boleni to zabawa dla najlepszych. Trzeba umieć podejść do ryb cicho i niepostrzeżenie, rzucać cicho i daleko i do tego mieć przynętę, która będzie pracować w bystrej, rwącej wodzie, a zarazem okaże się skuteczna także w leniwym nurcie.
Koniec tarła uklei i krąpia kończy pierwszy okres połowu bolenia.

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,944,065 Unikalnych wizyt