Styczeń 18 2019 03:07:25
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 1
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
ABC wędkarstwa podlodowego
 

Stawiając pierwsze kroki na lodzie należy upewnić się, co do grubości tafli lodowej. O wiele łatwiej jest na zbiornikach o dużej presji wędkarskiej, gdyż wtedy można iść po śladach innych wędkarzy. Jeżeli zdecydujemy się na wyprawę na bardziej "dzikie" jezioro warto mieć ze sobą pierzchnię do sprawdzania grubości lodu, linkę i kombinezon utrzymujący na powierzchni wody.
Trudno jest mówić o bezpiecznej grubości lodu. Pierwszy lód charakteryzuje się dużą wytrzymałością i można łowić nawet na lodzie o grubości 8 - 10cm, jednak lód późniejszy (wczesnowiosenny) może być bardzo zdradliwy, nawet przy grubości powyżej 20cm.

Najpopularniejszą metodą połowu ryb jest łowienie na tzw. mormyszkę. Istnieje kilka rodzajów mormyszek w zależności od materiału, z jakiego są wykonane tj.:
- mormyszki cynowe (lekkie),
- mormyszki ołowiane,
- mormyszki wolframowe (ciężkie),
- mormyszki srebrne lub nawet złote.

Dobór mormyszki jest uzależniony od głębokości łowiska jak i rodzaju łowionych ryb. Na wody płytkie do 3 m głębokości dobre są mormyszki cynowe. Korzystając z wieloletnich doświadczeń poleciłbym do łowienia drapieżników mormyszki o ostrych krawędziach typu rąb, trójkąt. Natomiast do łowienia płoci, leszczy lepsze są mormyszki okrągłe lub elipsowate. Mormyszki ołowiane lub ich nowocześniejsza wersja tzn. mormyszki wolframowe są idealne do łowienia na dużych głębokościach nawet do 10 m. Ze względu na trudności ich wykonania mają one zazwyczaj kształty okrągłe, beczkowate lub walcowate.
Kolejną ważną rzeczą jest wybór koloru. Mormyszki cynowe często są wykonane z wtopionymi blaszkami nadającymi im konkretny kolor np. złoto-srebrne lub całe srebrne. Zazwyczaj nie koloryzuje się dodatkowo tych mormyszek. Szeroką gamę kolorów mają natomiast mormyszki wolframowe, począwszy od czarnych, złotych, srebrnych, miedzianych, bordowych. Nie istnieje konkretna reguła, na jakiego koloru mormyszkę należy łowić, ale ich zmiana na łowisku może nas doprowadzić do upragnionego sukcesu.

Po zaopatrzeniu się w zestaw mormyszek należy (mając już oczywiście wędkę z kołowrotkiem) dokupić żyłkę. Oczywiście jak w każdej metodzie łowienia dobór grubości żyłki jest uzależniony od ryb, na jakie się nastawiamy. Ogólnie do wędkowania na mormyszkę stosuje się żyłki o grubości od 0,08 do 0,12mm. Stosowanie żyłek grubszych przy tej metodzie połowu mija się z celem. Natomiast po zdobyciu pewnego doświadczenia można stosować żyłki cieńsze.
Równie istotną rzeczą w tej metodzie połowu jest sygnalizator brań, którym jest tzw. kiwok. Najpopularniejsze obecnie kiwoki są wykonane z włosia dzika, które już odpowiednio przystosowane można kupić w sklepie. Dokładnie przyglądając się takim kiwokom można zauważyć, iż różnią się one pomiędzy sobą grubością, co wpływa na czułość kiwoka. Oczywiście do mormyszek cięższych będziemy używać kiwoków grubszych, a lżejszych - cieńszych. Dodatkową regulację czułości kiwoka możemy uzyskać poprzez jego wydłużanie lub skracanie na wędce. Kiwok na wędce montuje się przy użyciu cienkiego wentyla. Dobrze jest, gdy mormyszka przechodzi przez oczko kiwoka wtedy możliwa jest szybka jego wymiana bezpośrednio na łowisku, gdyby okazał się nieodpowiedni.
Innym równie popularnym sygnalizatorem jest kiwok wykonany z kliszy fotograficznej w postaci cienkiego paseczka (o grubości do 5 mm) z oczkiem na końcu. Tego typu kiwok jest bardzo czuły, dodatkowo mormyszce możemy nadać odpowiedni ruch (falisty), co może skusić naszą rybkę. Wadą tego typu kiwoków jest to, iż nie nadają się do łowienia podczas wiatru, gdyż wtedy drgają. Zimą ryby biorą bardzo delikatnie. Duży okoń potrafi często leciutko nagiąć kiwok. Zacinamy rybę przy każdym nawet najmniejszym ruchu kiwoka.

Oczywiście na haczyk mormyszki musimy nałożyć przynętę. Ze względu na słaby apetyt ryb oraz wolną przemianę materii najskuteczniejsze będą larwy ochotki. Zimą również nęcimy ryby. Jednak należy to czynić z umiarem i najlepiej jedynie jokersem, czyli bardzo drobną ochotką (do kupienia w sklepach wędkarskich), ewentualnie mieszanką jokersa z ziemią lub gliną. Stosowanie wszelkich roślinnych zanęt może przynieść odwrotny skutek.
Łowienie zimą polega zazwyczaj na prowokacji ryby do brania. Stąd też bardzo ważna jest technika połowu. A polega ona na ciągłym unoszeniu i opuszczaniu przynęty (mormyszki) na dno. Łowienie zaczynamy od umieszczenia mormyszki na dnie i powoli unosimy przynętę (kiwok delikatnie powinien się ugiąć) z dna i podciągamy wolno do wysokości ok. 30cm. Uwaga, w każdej chwili może nastąpić branie i należy bacznie obserwować ruch kiwoka. Następnie pozwalamy mormyszce na swobodne opadnięcie na dno. Po odczekaniu ok. 2-3 sekund czynność powtarzamy.

Równie popularną metodą połowu drapieżnika spod lodu jest łowienie na blaszkę podlodową (metoda zwana przez niektórych wędkarzy "na szarpaka"). Łowiąc tą metodą należy również pamiętać o odpowiednim uzbrojeniu wędki w sygnalizator. Częstym błędem wędkarzy jest łowienie "na szarpaka" bez kiwoka. Taki kiwok nadaje przynęcie odpowiedni ruch. Wędka powinna być nieco sztywniejsza, aniżeli przy łowieniu na mormyszkę. Oczywiście kiwok również znacznie się różni. Przede wszystkim powinien być twardszy, ale musi uginać się pod ciężarem błystki. Stosowane są kiwoki z cienkich blaszek, sprężynek lub tworzyw sztucznych. W sklepach dostępny jest szeroki wybór błystek podlodowych zarówno pod względem ciężaru, kolorystyki, czy kształtu. Warto zaopatrzyć się w kilka różnych (nawet czasami nie przypominających kształtem rybki, np. paski) przed łowieniem i konsekwentnie je testować.

I jeszcze jedna rzecz, przed wyprawą na ryby należy zapoznać się z zasadami połowu ryb spod lodu na wodach PZW. Zabronione jest łowienie na więcej niż 1 wędkę, długość wędki powinna wynosić minimum 30 cm (bez kiwoka) oraz średnice otworów w lodzie nie mogą przekraczać 20 cm. Nie wiercimy również otworów w lodzie w odległości mniejszej niż 1 m od innego otworu. Dodatkowym wyposażeniem wędkarza podlodowego jest łyżka do wybierania lodu z przerębli (można takową pożyczyć np. od żony lub teściowej z kuchni), raki na buty oraz ciepłe nieprzemakalne ubranie. Tak przygotowani i wyposażeni możemy ruszyć na łowy.
Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,945,111 Unikalnych wizyt