Styczeń 16 2019 07:46:09
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 2
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Taktyki łowienia na kanałach
 

Kanały należą do popularnych i łatwo dostępnych łowisk. Mimo to wędkowanie na nich rządzi się własnymi zasadami.

Dno kanału jest na ogół niewidoczne, ale jeśli potrafi się "czytać wodę" i uważnie obserwować charakter brzegu , łatwiej jest przewidzieć, gdzie gromadzą się ryby.
Sukces w łowieniu nad kanałem, podobnie jak i w innych zbiornikach, to wiedza na temat zwyczajów występujących w nim gatunków oraz umiejętność podążania za sposobem zachowania się ryb. Zachowanie to określają trzy czynniki: pożywienie, instynkt zachowania gatunku oraz strach.

Żerowanie

Jeśli ryby nie są przekarmione nadmierną ilością zanęty, to szukają pokarmu w swoich zwykłych żerowiskach. Dlatego w pierwszej kolejności należy zbadać kolonie wodorostów i muliste części dna. Zwróć też uwagę na pochylone nad wodą drzewa oraz krzewy porastające ścieżki wzdłuż kanałów. Gromadzą one muchy, gąsienice i wiele innych rybich przysmaków. Ich podwodne korzenie stanowią dodatkowo doskonałą kryjówkę dla ryb

Rozmnażanie

Ryby słodkowodne trą się podczas okresu ochronnego i w tym czasie nie wolno ich łowić. Płocie, które często zamieszkują kanały, zazwyczaj trą się później. We wczesnej fazie sezonu wędkarskiego można je znaleźć wśród wodorostów porastających płycizny wzdłuż brzegów. Jednakże o tej porze roku nie należy zakłócać im spokoju, ponieważ może być to tak szkodliwe jak całkowity wyłowienie stada z łowiska.

Instynkt samozachowawczy

W obliczu zagrożenia ryby natychmiast kierują się do najbliższego schronienia - mogą to być wodorosty, zatopione przedmioty czy korzenie drzew. Dlatego też większość z nich można znaleźć w pobliżu ich potencjalnych kryjówek. Ułatwia to wędkarzom lokalizacje ryb, ale z drugiej strony utrudnia łowienie. Wydobycie dużej sztuki z kryjówki może okazać się wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji trzeba koniecznie zatrzymać rybę, zanim dotrze do kępy trzcin lub korzeni drzew i skierować ją w miejsce wolne od pułapek i zaczepów.
Jedną z form schronienia, z którego korzystają zwłaszcza duże ryby, są przycumowane do brzegu łodzie. Ich cień daje im poczucie bezpieczeństwa, podobnie jak naturalne kryjówki.
Większość ryb zamieszkujących kanały unika nie tylk oswoich zwykłych wrogów - drapieżników, mew czy gryzoni wodnych - muszą także unikać śrub łodzi motorowych. W ostatnich latach wzrósł ruch łodzi rekreacyjnych. Najłatwiej to zaobserwować podczas wakacji na Mazurach.
jeszcze w latach 70. do rzadkości należał widok płynącej kanałem łodzi z silnikiem. Teraz to zupełnie normalne. Dlatego ryby, aby nie przerywać żerowania i uniknąć śrub, trzymają się płytszych miejsc przy brzegach, z dala od środka kanałów.

Najlepsze pory połowów

Duży ruch łodzi na kanałach wpływa na powstanie specyficznego modelu zachowania się ryb, który można łatwo wykorzystać. O świcie i o zmierzchu z kanałów korzystają tylko nieliczne łodzie, tak więc ryby opuszczają okolice przybrzeżnych półek i żerują w głębszych, centralnych partiach kanału. Ten czas stosunkowo niewielkiej aktywności łodzi jest doskonałą porą dla wędkarzy.
W miesiącach letnich liny, które przez cały dzień pozostają ukryte wśród gęstych wodorostów, ożywiają się o brzasku i o zmierzchu. Nie ma wtedy potrzeby wyszukiwania charakterystycznych elementów brzegu. Liny żerują śmiało, a w poszukiwaniu pokarmu zwykle patrolują bardziej otwarte wody, powracając w okolice wodorostów tylko w razie niebezpieczeństwa.
W ciągu dnia im dalej ryby odpłyną od szlaku łodzi, tym lepiej. Powinieneś więc zbadać szersze partie kanału. Dobrze jest także wypróbować długie zakręty i miejsca, gdzie łodzie mogą płynąć tylko jedną stroną kanału. W obu opisanych miejscach występują zawirowania, co daje żerującym rybom poczucie bezpieczeństwa. W bardzo szerokich lub głębokich kanałach, jak np. kanały morskie, ryby płoszone są rzadziej, można tam więc wykorzystać typowe techniki połowów stosowane nad jeziorami.

Zrób notatki

Jeśli zamierzasz wędkować nad kanałem po raz pierwszy, z pewnością warto poświęcić trochę czasu na spacer po przybrzeżnych ścieżkach z długopisem i kartką papieru. Zapamiętaj kształty mostów, drzew i innych charakterystycznych rzeczy, dzięki temu wrócisz później do dobrych miejsc. Zwróć uwagę na ślady ryb - pęcherzyki powietrza, poruszające się wodorosty czy trzciny lub też nagle pojawiające się zmącenia w wodzie.

Wędkowanie zimą

Zimą ryby zbierają się tam, gdzie woda jest najcieplejsza. W słoneczne dni będą tą płycizny nad uskokami i półkami, w odsłoniętych partiach wody ogrzewanych przez promienie słońca. Przy wietrznej pogodzie ryby zazwyczaj unikają odsłoniętych parii wody, bo jest ona znacznie zimniejsza.

Podstawowa taktyka nad kanałem

Sprzęt powinien być stosunkowo lekki: cienka żyłka o wytrzymałości około 0,7 kg, haczyk nr 18-20, delikatne i czułe spławiki, czyli zestaw na wody stojące, ogólnie dostosowany do mniejszych ryb., jakich spodziewać się można w kanałach. W dużych kanałach morskich lub tam, gdzie szukamy większych okazów, sprzęt powinien być odpowiednio cięższy. Najlepsza zanęta to ciemne lub białe ciasto albo jedna z mieszanek firmowych do łowienia w kanałach. Bardziej skuteczne są wtedy, gdy wymieszamy je z kawałkami przynęty haczykowej i zanęcamy zgodnie z zasadą mało i często. Przynęty, które sprawdzają się nad kanałem to: chleb, ochotka, białe i barwione robaki oraz poczwarki.

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,943,754 Unikalnych wizyt