Styczeń 16 2019 11:55:18
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 1
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Sposób - mormyszka
 

Mormyszka to chyba jedna z najpopularniejszych metod połowu z lodu. Daje nam bezpośredni kontakt z przynętą, a później z rybą. Na mormyszkę można złowić praktycznie każdą rybę od jazgarza po karpia a nawet sandacza.


Sprzęt, który używam, jest zupełnie normalny, ale tak dobrany by można nim było bezpiecznie zaciąć rybę na żyłeczkę 00,6 mm. Drugi element, na który trzeba zwrócić uwagę, to regulowany kiwok z dziczej szczeciny. Chodzi tu nie tylko idealne zgranie go z ciężarem przynęty. W miarę spadku temperatury sztywność kwoka się zwiększa i bez możliwości wydłużania przestaje on być czułym wskaźnikiem brań.
Mormyszki dobieramy według reguły: im płytsza, czystsza i bardziej prześwietlona woda, tym mormyszka powinna być bardziej jaskrawa. To ona wabi ryby, a ochotka jest tylko dodatkiem. Przy braku słońca lub na głębokości powyżej 10 m zakładamy mormyszki szare, a nawet czarne i dajemy dużo ochotki.

Oto sposoby na poszczególne ryby:

OKOŃ
Ta ryba bardzo lubi mormyszki pstrokate z czerwonymi akcentami. Dużą łownością są kolory złoto- czerwone. Łowienie zaczynam od stukania w dno, bo zauważyłem, że taki ruch i hałas intryguje okonie. Potem wprawiam mormyszkę w możliwie szybkie drgania, płynnie podnosząc ją i opuszczając na wysokośc 10 cm. Staram się robić to nadgarstkiem, a nie tylko sama szczytówka, bo przy wędce skierowanej ukośnie do góry zacięcie często bywa spóźnione. Jeśli okoni nie było przy dnie, szukam ich co pół metra podnosząc stopniowo przynęte aż pod sam lód. Branie na danym poziomie oznacza, że jest tam całe stado i zawsze zapamiętuje na jakiej głębokości ryba wzięła, by potem wrócić na tę sama głębokość. Jeśli okoń stoi, to nie ma siły, musi wziąć maromyszkę.
Przy słabych braniach zmieniam po kolei wszystkie elementy łowienia. Zaczynam od zmiany ilości ochotki, próbuje na pustą mormyszkę albo zakładam kawałek gnojaczka. Zwalniam tempo drgań, zwiększam wysokość, a w końcu zakładam mormyszkę o krańcowo odmiennym kolorze.

PŁOĆ
Wymaga użycia małej mormyszki, najlepiej nie większej od ziarenka pszenicy. Płociowe kolory to biały, srebrny, i żółty. Nie ma co marzyć o złowieniu płotki bez ochotki. Trzonek haczyka dodatkowo dekoruje kilkoma białymi, żółtymi nitkami o długości do 0,5 cm.
Płoci zwykle szukam w pół wody. Najwięcej brań trafia się z opad, więc żeby to wykorzysta, co 10-15 sekund podnoszę mormyszkę na 30 cm, zatrzymuję na 2-3 sekund, a potem powolutku opuszczam starając się jej nadać możliwie drobne drgania.

LESZCZ
Jedynym warunkiem, jaki musi spełnić mormyszka, jest dostateczny ciężar, by dało się ją dobrze prowadzić na głębokości nawet powyżej 10 m gdyż leszcz zimuje w lokalnie najgłębszych miejscach zbiornika. Na haczyk zakładam zwykle 3 ochotki lub niedużego białego robaka (może być barwiony). Na początku stukam przynęta w dno, tym razem nie po to, żeby zrobić hałas, tylko żeby poruszyć muł. Prowadzę mormyszkę dużo wolniej niż przy łowieniu okoni i nie podnoszę zbyt często powyżej 5-7 cm nad dno. Po każdym opuszczeniu kładę mormyszke na dnie i odczekuje 2-3 sekundy. Brania są wyraźne i łatwe do zacięcia. Jeśli nie złowię leszcza do 20 minut, przenoszę się na inne miejsce.


Łowiąc na lodzie warto nęcić ryby, ale nie za dużo. To nie jest lato kiedy wrzucało się kilogramy zanęty do wody. Łowiąc okonie wrzucajmy czystą ochotkę w przerębel co jakiś czas. Jeśli łowimy głębiej niż 6 metrów warto ja sklepić by w czasie opadania się nie rozpłynęła po łowisku. Na płoć i leszcza też warto dać ochotki ale można także zastosować zwykłą zanętę zmieszaną z ochotką. Kule wielkości orzecha włoskiego lub jajka wrzucamy do wody w ilościach 2 kulek na pól do godziny.

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,944,092 Unikalnych wizyt