Styczeń 16 2019 12:12:32
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 1
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Wakacyjny spinning
 

Lato wszędzie. Oczywiście ze spinningiem w ręku. Podczas wakacyjnych wyjazdów z rodziną,
często jesteśmy zmuszeni do optymalnego wykorzystywania wolnego od familijnych zajęć czasu. Warto więc pokusić się o precyzyjny dobór momentu pojawienia się na wodą.
Zarówno rzeki jak i jeziora podczas letnich upałów na dobre ożywiają się o świcie i zmierzchu . Dzięki temu możemy z czystym sumieniem, nie zaniedbując rodziny, nałowić się do woli. Brzydkie, chłodne lato daje pełną szansę na sukces, praktycznie podczas całego dnia i nawet w samo południe potrafi sprawić bardzo miłą wędkarską niespodziankę. Jak więc widać lipiec czy sierpień to, wbrew obiegowej opinii, prawdziwie wędkarskie miesiące, podczas których zawsze można znaleźć właściwy czas i miejsce połowu.Jaź i kleń.
Przelewy to jedne z najciekawszych i co ważne najlepiej dotlenionych, rzecznych łowisk, w których najlepiej sprawdzą się niewielkie 1-4cm woblery i błystki obrotowe o numeracji od 00 do 3. Polując na ryby obu wymienionych gatunków należy pamiętać, że oprócz właściwie dobranych przynęt kapitalne znaczenie mają sposób i kierunek podania przynęty. W pogłębieniu znajdującym się na napływie niemal każdego przelewu można spodziewać się największych okazów i właśnie od tej części łowiska należy rozpocząć, by następnie, schodząc stopniowo w dół rzeki obłowić przelew i zapływ znajdujący się poniżej kipieli. Powyżej i poniżej przelewu śmiało możemy posłużyć się większymi z posiadanych obrotówek oraz głębiej schodzącymi woblerami. Sam przelew będzie już możliwy do obłowienia tylko bardzo płytko zanurzającymi się przynętami. Technika połowu na przelewach nie jest niczym skomplikowanym i polega głównie na rzutach ukośnych w stosunku do prądu wody i takim sprowadzaniu przynęty, by przemieszczała się ona równolegle do lini przelewu. O ile jest to możliwe należy jak najczęściej przytrzymywać przynętę w toni pozwalając jej spływać po łuku w stronę brzegu. Jaż i kleń uwielbiają wprost atakować przytrzymywaną błystkę lub wobler, możemy więc w każdej chwili spodziewać się uderzenia skwitowanego błyskawicznym zacięciem.
Na zakończenie jeszcze jedna ale jakże istotna informacja - łowiąc na przelewach, jeżeli mamy taką możliwość, zawsze wybierajmy dłuższy z posiadanych spinningów.
Brzegowe, kamienne opaski aż proszą się by spenetrować je woblerem wypuszczanym z prądem wody, nawet o 50m od stanowiska. Do tego celu najlepiej nadają się niewielkie 1-3cm przynęty. Są to jednak łowiska które w przeciwieństwie do przelewów możemy skutecznie obłowić tylko o świcie lub zmierzchu. Technika połowu polega na naprzemiennym podciąganiu i przytrzymywaniu przynęty. Pamiętać przy tym należy by nawet w czasie "postoju" woblera delikatnymi ruchami wędziska nadawać mu trochę życia podciągając wypuszczając bądź nawet przemieszczając w poprzek prądu
Wędkując na opaskach nie sposób jest ustalić najskuteczniejszego koloru przynęty, warto jednak pamiętać, że najpraktyczniej jest rozpoczynać połów woblerami w naturalnych, rybich barwach i obdarzonych drobną migotliwą akcją np. uklejopodobne Sieki. Najwłaściwsze wędzisko, kołowrotek i żyłka są bardzo często i dokładnie podawane przy wielu opisach łowisk i metod połowu, w przypadku opasek istotne jest tylko to, by wędka nie była krótsza niż 2,4m, a żyłka nie miała średnicy mniejszej niż 0,20 mm. Cieńsza zbyt łatwo staje się igraszką rzeki i podczas wypuszczania przynęty może ugrzęznąć w kamiennym rumowisku.
Szczupak
Rzeczne szczupaki, zwłaszcza podczas upałów, wcale nie trzymają się zastoisk. Z powodzeniem można łowić je na bystroprądowych odcinkach rzek, czyli na wszelkiego rodzaju prostkach, przelewach oraz na pograniczu płynącej i prawie stojącej wody, wszelkiego rodzaju wstecznych prądów czy starorzeczy. Ważne jednak jest by na łowisko wybierać fragmenty rzeki o jak najbardziej zróżnicowanym charakterze dna. Zwaliska kamieni, uskoki, zatopione drzewa jak magnes przyciągają essoxy, wystarczy tylko je stamtąd wydłubać. Namierzone przypuszczalne stanowisko szczupaka najprościej jest obłowić przy pomocy pływającego woblera, zanurzającego się na głębokość pozwalającą mu bezpiecznie przemieszczać się nad zaczepami. Szczupaki są rybami chętnie atakującymi przechodzące nad nimi przynęty, nie ma więc potrzeby "grawerować" dna i narażać się na utratę ulubionej przynęty. Samo spinningowanie jest dość monotonne i przebiega pod hasłem "im wolniej, tym lepiej". Wystarczy więc posłać wobler z prądem około 45stopni w stosunku do linii brzegowej i pozwolić mu spływać na napiętej żyłce bezpośrednio nad stanowiskiem ryby.
Rzeczne główki w znacznym stopniu ułatwiają zadanie i można z nich łowić skutecznie nawet przesiadując na wędkarskim stołeczku. Obławianie łowiska zaczynamy już od dołków znajdujących się u samej nasady ostrogi. Często stoją tam całkiem okazałe essoxy i o ile nie będziemy robić zbyt dużo szumu oraz użyjemy bardzo lekkiej, dającej się wolno prowadzić przynęty, już na wstępie możemy liczyć na sukces. Doskonale sprawdzą się tu wykonane z cienkiej blachy błystki wahadłowe, pięciocentymetrowe rippery i woblery o bardzo agresywnej pracy.
Wchodząc na ostrogę należy pamiętać o tym, by przesuwając się do jej szczytu obławiać całą jej długość i to po obu stronach budowli wodnej. Podchodząc na 3-4 m do szczytu główki obławiamy jej znajdujące się pod wodą przedłużenie posyłając przynętę lekko pod prąd rzeki i sprowadzamy ją do siebie tak, by swą trasę zakończyła w zagłówkowym zastoisku. Sam szczyt pozwoli odpocząć zmęczonym nogom bowiem możemy się na nim wygodnie rozsiąść i z prądem ciągnącego się od szczytu główki warkocza rozpocząć wypuszczanie głęboko chodzącego, pływającego woblera. Ważne by ściągając przynętę robić to jak najwolniej według opisanego już przy połowie jazi i kleni opaskowego schematu. Jedną z lepszych recept na sukces jest takie dobranie przynęty, by zaczepiała ona sterem o bardziej wystające fragmenty dna. Po stwierdzeniu kontaktu z dnem łagodnym ruchem wędziska spuszczamy wobler z prądem o około 1 metra i przytrzymujemy przez 15- 30 sekund. Dłużej nie warto-jak jest to weźmie.
***
Jeziorowe szczupaki są latem dość łatwe do namierzenia i o ile nie nastąpią pogodowe kataklizmy nie powinno być większych problemów z wyborem łowiska. Na obu krawędziach dnia (bo w południe nie warto wychodzić nad wodę), zdecydowane pierwszeństwo należy przyznać strefie przybrzeżnej, a konkretniej spadom dna, krawędziom trzcinowisk i liliowiskom. Przynęty średnich i dużych rozmiarów o niewielkiej masie, mocna żyłka o średnicy minimum 0,22 mm, solidny kij o ciężarze wyrzutu do 30 gram i mocny kołowrotek, są podstawowym szczupakowym zestawem. Do tej pory nie opisywałem aż tak dokładnie sprzętu na jaki powinniśmy wędkować i nie jest to dziełem przypadku. Tak się złożyło, że właśnie podczas takiego niewinnie wyglądającego "szuwarowego" łowienia, trafiło mi się zaciąć wyjątkowo okazałe essoxy. Nic więc dziwnego, że nie bawię się już w przesadną delikatność i nikomu takich zabaw nie polecam. Pogrążająca się w wodzie przynęta jest tym skuteczniejsza, im okazalej wygląda i wolniej opada wprost na głowę czającego się do skoku drapieżnika. Z tego też powodu zdecydowane pierwszeństwo należy przy tym sposobie łowienia przyznać gumowym żabom i bardzo lekkim błystkom wahadłowym. Tu mała tajemnica - dobra błystka przeznaczona do łowienia z opadu powinna w trakcie opadania zmieniać charakter pracy i kierunek. Rozumiem przez to, że raz kręci się w lewo ,a raz w prawo po czym przechodzi do czysto wahadłowej pracy. Skąd takie wziąć? Niestety, egzemplarze którymi dysponuję nie są dostępne w handlu. Pozostaje więc wykonać je własnoręcznie lub poprosić kolegów. Warto się jednak pokusić o zdobycie tak pracującej błystki. Gwarantuję, że przynęta ta potrafi odczarować niejedno zaklęte łowisko.
Gumowa, 10 centymetrowa żaba jest dużo łatwiejsza do zdobycia i po uzbrojeniu jej samym hakiem śmiało można liczyć na sukces.
Okoń
Latem jest to jeden z najpopularniejszych spinningowych gatunków. Jednak by dobrać się do prawdziwych garbusów nie wystarczy posługiwać się standardowymi sposobami i przynętami. Garbusy nie lubią lata i stają się rybami prowadzącymi skryty tryb życia. O tej porze roku upodabniają się do swych większych kuzynów-sandaczy i właśnie okoniowe sandaczowanie jest najlepszą metodą na sukces. Tyle, że będzie ono dużo delikatniejsze od swego pierwowzoru. Tu znów muszę zagłębić się w dość szczegółowy opis sprzętu koniecznego do tego sposobu łowienia. Delikatny, pracujący aż do rękojeści i krótki (wszak łowimy z łodzi) spinning o ciężarze rzutowym do 10 gram, długości od 2,10 do 2,40 metra, żyłka o średnicy 0,16-0,18 mm i leciutki kołowrotek są moim zdaniem najdoskonalej zgranym (przepraszam za wyrażenie) letniookoniowym zestawem.
Przynętami będą malutkie (1-3 centymetrowe) ripperki, twisterki i raczki uzbrojone w 4-5 gramowe główki odlane na hakach o numeracji od 8 do 10- jednym słowem paproszki. Kolory przynęt, jak zwykle przy okoniach, są sprawą chwili, należy więc zmieniać je jak najczęściej, a sygnałem do zaprzestania eksperymentów jest pierwsze branie okonia. Nie oznacza to jednak, że można spocząć na laurach, koniec brań oznacza bowiem, że całą zabawę możemy zaczynać od nowa. Dodam jednak, że jako kolorystyczne standardy możemy uznać kolory motor-oil, żółty, biały i czerwony.
Areną okoniowych łowów będą wszelkiego rodzaju podwodne górki, uskoki dna i otoczone płyciznami głęboczki, a "krótkimi skokami na przód" powinna posuwać się nasza przynęta. Paprosząc, śmiało możemy posługiwać się pewnego rodzaju schematami, a który z nich będzie skuteczny pokażą nam okonie. Pierwszy schemat to rytmicznie powtarzane podrywanie przynęty z dna, drugi jest delikatnym przeciąganiem po nim gumisia, trzeci zaś polega na bardzo zróżnicowanym prowadzeniu wabika w toni. Zwłaszcza ostatni z wymienionych sposobów daje łowiącemu szerokie pole do popisu. Tu nie ma złych recept, każdy, ale to każdy sposób podrywania i opuszczania przynęty może okazać się tym najlepszym. Rzecz w tym, by po pierwszym braniu zapamiętać jaką posłużyliśmy się "melodią"i powielać ją aż do zaniku brań. Powodzenia.

Mirek Golański


źródło: www.ww.media.pl

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,944,135 Unikalnych wizyt