Styczeń 16 2019 12:12:51
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 1
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Szukając szczupaków
 

Często się zdarza, że jesienią w danym miejscu połowimy dobrze szczupaka. Stąd częsty obrazek, który możemy zaobserwować nad rozlanymi, majowymi rzekami, kiedy to spinningiści za wszelką cenę próbują przebić się do miejsc, w których na jesieni mieli dobre wyniki. A tu tymczasem trzeba zrobić... w tył zwrot.
Zrobić przysłowiowy "w tył zwrot" i całą energię spożytkować na spenetrowanie wszystkiego co ma, lub choćby czasowo miało, połączenie z rzeką. A więc wszystkie starorzecza, nawet te, które łączą się z głównym korytem tylko w czasie przyborów a przez znaczną część roku są od niego odcięte i sprawiają wrażenie absolutnie bezrybnych.


O tych, które mają połączenie nie ma co wspominać, gdyż to są tak zwane miejsca podręcznikowe. Oznacza to, że po prostu nie wolno ich ominąć. Nie wolno ich ominąć, choć jak uczy smutne doświadczenie, starorzecza są bardzo często już w kwietniu przetrzebione przez kłusowników. Jeżeli więc trafimy nad uroczą wodę, z trzcinami i nenufarami i po tuzinie czy dwóch tuzinach rzutów nie będzie jednego wyjścia, to jest to nieomylny znak, że tę wodę można sobie teraz, na samym początku maja, darować. Przecież większość z nas nie przychodzi nad taką wodę w kwietniu, kłusownicy więc buszują tu bez żadnych zahamowań.
Wtedy należy zająć się przybrzeżnymi, zalanymi łąkami. Tam, wśród polnych traw stoją teraz szczupaki. I niekoniecznie musi to być szczupakowa drobnica, choć i tej jest tu sporo. Na wytrwałych spinningistów, czekają tu osiemdziesięciocentymetrowe niespodzianki, a bywa, że i większe. Czyli takie, że jak to się mówi - daj Boże każdemu. I to w zaledwie metrowych "głęboczkach"! Ale łowienie na płytkich, zalanych łąkach to trudny temat, bowiem większość spinningistów nie cierpi ciągłego czepiania się zielska. No, a w tym przypadku jest to "zagwarantowane" niemal podczas każdego rzutu. Jest to tym bardziej męczące, gdy łowimy na przynętę "numer 1" wiosennych rozlewisk...
...małą wiróweczkę
Małą, to znaczy numer dwa, najwyżej trzy. A to dlatego, że o tej porze roku aż roi się od rybek tego rozmiaru i szczupaki w rejonach przybrzeżnych wręcz nie reagują na przynęty innej wielkości.
Ale łowiąc wirówką mamy podwójne "schody". Nie dość, że zielsko wiesza się na kotwiczce to jeszcze owija na ośce unieruchamiając skrzydełko. Ale podczas wiosennego, płytkiego łowienia, gdy przynętą "buszujemy w zbożu" żeby zadziałała ona dostatecznie silnie w mętnej zazwyczaj wodzie na stojącego tam szczupaka, musi dać ona silne drgania. To właśnie zapewnia wirówka dająca się poprowadzić przy powierzchni jak i po głębszych dołkach.
Na pierwszym więc miejscu postawiłbym poczciwą wirówkę. Miedzianą, mosiężną lub białą (srebrną, niklowaną) z czerwonymi akcentami, o szerokim skrzydełku, chodząca przy minimalnej prędkości prowadzenia, i z jak najlżejszym korpusem z czerwonej (różowej) rurki igelitowej lub plastikowych (szklanych) koralików.
A jak zminimalizować "czepliwość" wirówki? Przede wszystkim zastąpić potrójną kotwiczkę pojedynczym haczykiem zamontowanym na luźnym przegubie (np. kółeczku łącznikowym). Poza tym można ochronić skrzydełko wirówki...drugim skrzydełkiem. Czyli zastosować błystkę z dwoma skrzydełkami. W przebłyszczonych wodach, tak zwany tandem jest bardziej interesujący nawet dla "obciętych" szczupaków.
Teoretycznie, równie...
... dobrą przynętą
...powinien być energicznie pracujący, niewielki (5 - 7 cm) pływający wobler lub cykada. Wobler, ze względu na swoją "czepliwość" (nawet gdy jest zbrojony pojedynczymi hakami) jest stosowany rzadko. Najczęściej, jako tak zwana ostatnia instancja, gdy szczupaki wykazują ostrożność w stosunku do wirówki i też raczej wtedy, gdy woda w rozlewisku nieco się sklaruje. Cykada zaś, moim zdaniem też znakomicie pracująca, jest przynętą szybko tonącą, a poza tym, nie lubi być prowadzona z prądem, choćby w skos, przez co nie można wykorzystać wszystkich jej walorów w płytkich, mocno zarośniętych akwenach, w dodatku w wodzie często zmieniającej kierunek podczas wlewania się na nisko położone tereny.
No, a gumki? Oczywiście nie można odmówić im skuteczności, jednak swoje "pięć minut" mają po całkowitym oczyszczeniu się wody w rozlewisku, co czasami trwa krótko podczas schodzenia wód do koryta. Szczupaki są wtedy albo nieźle najedzone drobnicą albo są już po kontaktach z błystkami i lepiej przyglądają się wirującym cudakom. Trzeba im wtedy zaserwować coś innego. I teraz można sięgnąć po gumkę. Też małą, 5 najwyżej 7 centymetrów, w kolorze drobnicy. A więc w jasne dni dobra będzie perła a w pochmurne - seledynek. Lepsze będą te bez czarnego grzbietu, jako że wylęg a nawet narybek, jest raczej jasnego ubarwienia. No i gumki muszą energicznie pracować, by w zalanych trawach zostać zauważonymi. Stąd, sięgamy po małe kopytka i wszystko co ma dużą paletkę ogonka lub stosujemy przeszczepy, czyli gumki z ogonkami przełożonymi z egzemplarzy większych rozmiarów. Nie od rzeczy będzie zastosowanie wibratorka czyli skrzydełka wirówki. Z tym, że nie montowanego na widełkach z drutu lecz na kolanku haka. Sposób montażu jest prosty. Wystarczy krętlik od skrzydełka zamocować na kolanku dwoma stoperami z nici lub z rurki igelitowej. Całkowicie dopracowana gumka do łowienia w trawach powinna mieć antyzaczepowy hak. Rozwiązań tego szczegółu jest kilka od drucianych wąsów, przez plastikowe do gumowego walca nasuwanego na hak ( tak jak mają alternatory "Manns'a). Taki "makaron" można kupić lub wykroić, na przykład, ze zniszczonej gumki. Jest zrozumiałe, że im twardsze zabezpieczenie tym lepiej zabezpiecza przed zawadami ale też silniejsze musi być zacięcie, no i szansa na "samozahaczenie" się w paszczy szczupaka takiej przynęty jest minimalna.
I na zakończenie fundamentalna zasada: z jednego miejsca kilka rzutów, ale w to samo miejsce. W mętnej, mocno zarośniętej wodzie trzeba szczupakowi dać czas na ustawienie się do przynęty. Z moich obserwacji wynika, że co najmniej jedna trzecia pobić następuje podczas drugiego, trzeciego, a bywa że czwartego i piątego rzutu dokładnie w to samo miejsce. Cierpliwość owocuje pięknymi sztukami.
O przyponie wolframowym lub stalowym nie będę pisał. Albo się go ma albo nie. Tak samo jak z klasą spinningisty - albo się ją ma, albo nie.

Zbigniew Zalewski

źródło: www.ww.media.pl

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,944,136 Unikalnych wizyt