Styczeń 16 2019 12:13:07
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 1
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Biczowanie jeziora
 

Czerwcowe wyprawy nad jezioro ze spinningiem w ręku zwykle owocują dorodnymi drapieżnikami. Pod warunkiem, że wcześniej poznamy dobrze łowisko i stanowiska drapieżników. Żeby odnieść sukces w połowach nie wystarczy zabrać ze sobą echosondę. Trzeba też obserwować jezioro i niekiedy pójść w ślady miejscowych wędkarzy.
Pół biedy jeśli mamy w kieszeni plan batymetryczny akwenu. Wtedy możemy próbować odszukać górki podwodnej i zagłębienia dna obfitujące w drapieżniki. Jeśli natomiast przyjedziemy nad jezioro bez dodatkowej o nim wiedzy i nie spotkamy tam stałych jego bywalców, to... będziemy osamotnieni w naszych odkrywczych przedsięwzięciach. Od czego więc zacząć?


Obserwacja jeziora
To jeden ze sposobów odnalezienia stanowisk ryb drapieżnych. Jak wiadomo, okonie, sandacze i szczupaki przebywają w tych partiach akwenu, gdzie licznie występuje drobnica. Ta z kolei wybiera miejsca niezbyt głębokie i obfitujące w roślinność zanurzoną; przybrzeżne blaty i górki. Niewielkie ryby będą zdradzały swą obecność na powierzchni zbiornika w czasie polowania na wpadające do wody owady oraz wyskakując ponad jej taflę w ucieczce przed wygłodniałymi drapieżnikami. Obserwacje najlepiej prowadzić o poranku lub tuż przed zmierzchem, kiedy wody jeziora są spokojne, a na ich powierzchni z daleka widać obszary, w których grupuje się drobnica. Natomiast w dni wietrzne podwodne górki wskaże nam porastająca je roślinność, zmniejszając w tych miejscach falowanie wody.
Innym sposobem jest obserwowanie jeziorowej toni w okularach polaryzacyjnych. Metoda sprawdza się zwłaszcza w słoneczne dni. Polega na odszukaniu tuż pod powierzchnią wody długich łodyg rdestnicy, która wyrasta z dna nawet na głębokości czterech metrów. Jeżeli odnajdziemy te rośliny, które zwykle rosną w zwartych koloniach, możemy być pewni, że w ich pobliżu czają się dorodne szczupaki i okonie.
Z dużym prawdopodobieństwem ustalimy również ukształtowanie dna w pobliżu brzegów jeziora poprzez obserwację roślinności wynurzonej, porastającej strefę litoralną. Tam gdzie pas trzciny jest szeroki, można przypuszczać, że stok jest długi i opada łagodnie. W miejscach, gdzie roślinność jest skąpa, dno raczej opada stromo.
Penetracja toni przynętą
Jeżeli wieje umiarkowany wiatr i mamy do dyspozycji łódź wędkarską, możemy stosunkowo szybko wysondować znaczne połacie dna jeziora. Łódź ustawiamy w dryfie wzdłuż jednego z brzegów i płynąc zarzucamy cały czas przynętę w jednym kierunku, np. do brzegu. Najlepiej nadaje się do tego ciężka obrotówka lub inna przynęta, którą, jak mówią wędkarze, można odbierać poprzez wędzisko każdym nerwem. W ten sposób nie dość, że poznamy przybliżoną batymetrię jeziora, to jeszcze mamy szansę złowić okazałego drapieżcę i zapamiętać miejsca najlepszych brań. W dni bezwietrzne podobny efekt uzyskamy poprzez trolingowanie z wykorzystaniem silnika elektrycznego. Jeśli go nie mamy, to pozostają nam wiosła i siła naszych rąk.
Przystępujemy do wędkowania
Ustaliliśmy już kilka prawdopodobnych miejsc występowania drapieżników. Następnego dnia możemy odnieść sukces w ich połowie. Ale pamiętajmy, że najlepszych brań należy spodziewać się o świcie i zmierzchu. Dotyczy to zwłaszcza dużych garbusów. Ale zdarza się, że szczupaki i sandacze intensywnie żerują także w słoneczne dni w samo południe. Wiadomo też, że pogoda ma decydujący wpływ na zachowania ryb. W dni pochmurne i deszczowe czy przed i po letniej burzy brania bywają zmienne. Zawsze warto wypłynąć jednak na jezioro w poszukiwaniu drapieżców. Nigdy nie wiadomo, kiedy weźmie nam ten wymarzony okaz.
Podczas wędkowania z łodzi dobrze jest mieć ze sobą dwa uzbrojone wędziska. Jedno miękkie, paraboliczne do jigowania mikroprzynętami, drugie o akcji szczytowej do połowu dużych szczupaków i sandaczy. Najlepiej wędkowanie rozpocząć finezyjnym zestawem z żyłką o średnicy od 0,12 do 0,16 mm i niewielkimi twisterami i ripperami długości 3 cm. Jeżeli będziemy łowić w pobliżu roślinności zanurzonej, na pierwszy ogień powinny pójść gumy zielone i motoroil z brokatem, herbaciane z makiem, następnie seledynowe, później żółte i białe. Wszystkie wymienione przynęty są skuteczne na okonie, ale też na szczupaki. Warto zatem zabezpieczyć naszą przynętę przed ostrymi zębami szczupaka delikatnym przyponem wolframowym. Niestety, trzeba będzie trochę pochodzić po sklepach wędkarskich, żeby znaleźć odpowiednie do takiego wędkowania przypony, które będą cienkie i zarazem miękkie oraz uzbrojone w dobrą agrafkę. Dlatego jeśli już natrafimy na te właściwe, lepiej od razu zrobić sobie niewielki zapas.
Drugie wędzisko z żyłką grubości 0,18 - 0,22 mm przyda się do spinningowania dużymi przynętami pośród roślinności i naturalnych zawad oraz na głęboko opadających stokach. I znowu powinniśmy rozpocząć wędkowanie gumami mało jaskrawymi. W zależności od głębokości łowiska zbroimy je główką 5 - 15-gramową. Co jakiś czas spróbujmy też spenetrować łowisko okoniopodobnym woblerem i złocistą lub srebrzystą wirówką z umieszczonym na kotwiczce czerwonym chwostem.
Trudno podać jedyną receptę na spinningowe sukcesy w wędkowaniu jeziorowym, ponieważ jeziora różnią się od siebie ukształtowaniem dna, średnią głębokością, stopniem eutrofizacji, przejrzystością wody w okresie letnim itd. Tam gdzie występują znaczne zakwity fitoplanktonu, wyniki będą raczej mizerne i właściwie najlepszymi przynętami w tych warunkach będą jaskrawe i duże gumy: białe, żółte i seledynowe, a przede wszystkim jaskrawe woblery i srebrzyste wirówki i wahadłówki, które silniej działają na linię boczną drapieżcy niż przynęty gumowe.

R. WOLFŹródło: www.ww.media.pl

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Reklama
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,944,138 Unikalnych wizyt