Styczeń 16 2019 08:47:24
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ciekawe:
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 1
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Szlachetna ikra dla szejka
 

ŚwiatArabski szejk będzie kupował jesiotry z wielkopolskiej hodowli. Do tej pory ryby hodowane w Oleśnicy koło Chodzieży oraz w Tarnowie koło Piły były już wysyłane do Singapuru i całej Europy - chwali "Gazeta Poznańska".

Wszyscy chcą kawioru, czyli ikry jesiotrów. Niedawno hodowle odwiedził kuzyn arabskiego szejka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który ma chrapkę na kawior z polskiego jesiotra. - Szejk przygotowuje obiekty, w których hodowane będą jesiotry na kawior - wyjaśnia Eugeniusz Bogdan, właściciel Przedsiębiorstwa Usługowo Handlowego "Ryba" z Oleśnicy.

- Ryby z naszej hodowli posłużą za podstawę jego gospodarstwa - dodaje. Bogdan nie ukrywa, że będzie to olbrzymie, przede wszystkim logistycznie, przedsięwzięcie. Przetransportowane będą bowiem nie tylko małe jesiotry, ale również, ważące nawet kilkanaście kilogramów dorosłe okazy. Szejk jest jednak zdecydowany i z pewnością nie będzie żałował "petrodolarów", by dopiąć swego.

Dobrej myśli jest również hodowca. - Przed dwoma laty zrealizowałem duże zamówienie dla światowego producenta kawioru. Dostarczyłem koncernowi 73 tony jesiotra. Na pewno tym razem też się uda - twierdzi.

Hodowla jesiotra Eugeniusza Bogdana to ewenement w skali województwa, a nawet kraju. Co prawda dzisiaj coraz więcej przedsiębiorców zauważa rentowność tego przedsięwzięcia, jednak Bogdan zrobił to dużo wcześniej i zaczął jego organizację już w 1990 roku. W 1992 roku, dzięki niemu, jesiotry po raz pierwszy zawitały do Polski. Pierwszą, niewielką hodowlę udało mu się założyć w Koninie. Prowadził ją przez dwa lata, po czym znalazł lepszy i większy obiekt w podchodzieskiej Oleśnicy.

- Można powiedzieć, że wróciłem na "stare śmieci". Wcześniej z tamtejszym gospodarstwem miałem styczność pracując w Instytucie Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie - wyjaśnia hodowca. W Oleśnicy hodował różne gatunki jesiotra. Klientela wysokich wymagań nie miała, a rynek zachodni pochłaniał wszystko, co udało mu się wyhodować. Nie ukrywa, że z dużym zyskiem sprzedawał "materiał zarybieniowy", czyli małe jesiotry, przede wszystkim do Niemiec.

- W tamtym czasie było to pierwsze przedsięwzięcie tego typu i na taką skalę w Europie - podkreśla Bogdan. Nic więc dziwnego, że niemiecka firma, z którą współpracował, w mgnieniu oka znalazła klientów na całym świecie. Jesiotry z Tarnowa i Oleśnicy trafiały aż do Singapuru. W gospodarstwie należącym do Bogdana jako pierwszy w Polsce przeprowadzony został także rozród jesiotrów. W 1997 roku wydarzenie to odbiło się dużym echem w środowisku hodowców ryb i przyrodników.

Wielkopolska hodowla jesiotra w 2000 roku stała się niezależna. Pierwsze ryby trzeba było oczywiście skądś do Polski przywieźć. Dlatego przez długi czas Bogdan współpracował z Wszechrosyjskim Instytutem Rybactwa Śródlądowego w obwodzie Dmitrowskim, a także z dwoma mniejszymi ośrodkami, gdzie kupował żywą ikrę jesiotrów. Teraz od nikogo jej kupować nie musi, a pieniądze zarabia na jej sprzedaży.

Całą atrakcyjność swojej produkcji Bogdan zawdzięcza bowiem Morzu Kaspijskiemu. - W ciągu ostatnich kilkunastu lat naturalna populacja jesiotrów w Morzu Kaspijskim, które jest największym dostawcą kawioru, została mocno uszczuplona. Kawioru zaczęło na świecie brakować. Dlatego trzeba tę lukę jakoś załatać, między innymi przez hodowle sztuczne, śródlądowe, i zaspokoić potrzeby snobów - twierdzi hodowca.

A tych widać nie brakuje. Jesiotry z Tarnowa i Oleśnicy są stale eksportowane do krajów Unii Europejskiej, ale również na wschód, na przykład do Białorusi. Firma Bogdana ma zamówienia na trzy lata.

Jesiotry z Wielkopolski to jednak nie tylko kawior. Ze względu na swój archaiczny wygląd często są również kupowane jako ryby ozdobne, do stawów czy akwariów. Jesiotry to stary gatunek - jego wiek szacuje się nawet na 200 milionów lat. - Ten gatunek ryb pamięta jeszcze dinozaury - twierdzi Bogdan, również ichtiolog. - Gatunek przetrwał przez tak długi czas, przede wszystkim dzięki wyjątkowej umiejętności adaptacji, a także wyjątkowej odporności immunologicznej - dodaje.

Są to ryby nietypowe również z punktu widzenia biologicznego, gdyż nie mają ości. Na świecie żyje 16 gatunków jesiotra, a w hodowli Bogdana pięć. Podstawą hodowli w Oleśnicy i Tarnowie są jesiotry rosyjskie, syberyjskie. Prócz nich hoduje się tam siewrugi, sterlety i bieługi. Te ostatnie mogą dorastać nawet do półtorej tony!

Hodowla jesiotrów Eugeniusza Bogdana rozwija się. Właściciel ciągle stara się ją jednak udoskonalać. - Chodzi o to, by uzyskać hodowlę sterowaną, w której większość stanowić będą samice, z których to pozyskuje się kawior - wyjaśnia hodowca. Obecnie stosunek samców do samic to mniej więcej pół na pół. Rodzi się więc tyle samo jednych, co drugich.

Populacja samców w hodowli nie musi być tak liczna. Od dwóch lat Bogdan wraz z kilkoma polskimi naukowcami prowadzi badania, które pozwolą sterować hodowlą, podobnie jak w przypadku pstrągów. - Wyniki badań są bardzo obiecujące - twierdzi Eugeniusz Bogdan.

źródło: onet.pl

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
Reklama
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,943,906 Unikalnych wizyt