Styczeń 16 2019 07:47:31
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Regulamin
  Mapa Strony
  Propozycje
  Reklama
  Forum
  Księga Gości
  Artykuły
  Naj...
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Bramka SMS
  Szukaj
  Kontakt

Ważne Informacje
  Regulamin PZW
  Odznaczenia PZW
  Dekalog Wędkarski
  Okresy Ochronne
  Normy Medalowe
  Wymiary ochronne
  Adresy okręgów

Wędkarstwo
  Historia
  Gruntowe
  Podlodowe
  Spinning
  Spławikowe
  Kalendarz
  Rekordy Polski

Inne
  Atraktory zapachowe
  Przepisy na przynęty
  Kleszcze, komary...
  Kuchnia
  Dowcipy
  Tarło
  Gry
  FILMY
  Gry ONLINE

FILMY DTC

 
 
Encyklopedia Ryb
Drapieżniki:
Miętus
Okoń
Sandacz
Sum
Szczupak
Węgorz

Łososiowate:
Pstrąg potokowy
Pstrąg tęczowy
Troć wędrowna

Spokojnego Żeru
Amur
Karp
Leszcz
Lin
Karaś
Płoć
Wzdręga
 
 
Ciekawe:
 
 
Ostatnie Artykuły
Branie karpia - podw...
Żer karpików - Slow ...
Żerowanie karpików -...
Karpie z powierzchni
Kukurydza na włosie ...
Zwiastun : : Jet Fis...
Uklejka
Raczek z jeziora Cza...
Szczupak z jeziora C...
Okoń - 1-1,5kg
Szczupak 68cm
Szczupak 82cm
Szczupak 90cm
Szczupak 75cm
Szczupak, wg autora ...
Holenderski szczupac...
Atak szczupaka #1
Śmieszne sytuacje
Strzelczyk
Marlin Fishing Cabo ...
 
 
Wędkarzy Online
Gości Online: 2
Brak Wędkarzy Online

Zarejestrowanych: 573
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Wędkarz: ~supral


 
 
Reklama

http://allgoals.info/

Forum graficzne GrafArt.org :: Darmowa grafika , mnóstwo toturiali , darmowy download , grafika na zamówienie! , Darmowa grafika , Avatary , Userbary , Sygnaturki !

Nasze Wody

Wedzisko.Info

Carp Planet

LiQuIra.Com

BandziorTM

AkwaDom

www.moczykije.pl

Serwis Wędkarze - Twoim Serwisem

 
 
Oczyszczą jeziora pod Płockiem
 

ŚwiatZnajdujące się pod Płockiem jeziora Zdworskie, Górskie, Ciechomickie, Urszulewskie i Szczutowskie będą ratowane z zastosowaniem nowoczesnych metod samooczyszczania.

Dzięki planowanym pracom, obejmującym zwiększenie populacji małży, a także zwiększenie retencji, w ciągu 3 do 4 lat stan wody w tych największych na Mazowszu naturalnych zbiornikach, ma znacznie się poprawić.

Jak poinformowała PAP Marta Milewska, rzeczniczka mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, w 2006 roku na poprawę stanu ekologicznego jezior przeznaczono ponad 3 mln zł, z czego ponad 80 proc. stanowią środki z budżetu województwa.

Nadmierna eksploatacja i odprowadzanie ścieków do takich jezior jak np. Zdworskie sprawiły, że stan wód w tych zbiornikach znacznie się obniżył i pogorszył. Malowniczo położone jezioro Zdworskie do niedawna było jednym z największych siedlisk węgorza. Niestety w 2003 roku wymieszanie ciepłych wód jeziora przez wiatry uwolniło ogromną ilość biogenów z osadów dennych, co spowodowało gwałtowny rozwój sinic i bakterii, a w konsekwencji masowe śnięcie tych ryb - wyjaśniła Milewska.

Dodała, że w związku z zaistniałą sytuacją samorząd województwa mazowieckiego uznał za konieczne zastosowanie szeregu działań mających na celu ratowanie jezior. Obecnie prowadzone prace rekultywacyjne koordynowane są we współpracy z Pracownią Hydrobiologii Stosowanej Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Instytutem Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach pod Warszawą.

Pierwszym etapem prac było wybudowanie tzw. zastawki spiętrzającej wodę na wypływie z jeziora Zdworskiego - pozwoliło to kontrolować poziom wody w zbiorniku. Na początku roku wykoszono nadmierną ilość trzciny porastającej 14,6 ha jeziora Zdworskiego. Trzcinę porastającą jezioro podzielono na 18 kompleksów. Wycinka objęła 9 z nich, przy czym w każdym, wzdłuż linii brzegowej pozostawiono nienaruszony pas trzciny o szerokości 10 metrów. Zabieg ten miał na celu zmniejszenie ilości osadów z obumierających roślin.

W ostatnim czasie na jeziorach Zdworskim i Ciechomickim zastosowano bariery ze słomy jęczmiennej, oddzielając wody kąpielisk od pozostałej części akwenów. Do tego zabiegu wykorzystano 250 sprasowanych kostek słomy. Każdą opleciono siatką i obciążono 30 kilogramowym obciążnikiem. Tak przygotowane elementy zatapiano w odstępach co 2-3 metry, tworząc półkolistą barierę. Podczas rozkładu słomy przez grzyby uwalniane zostają związki chemiczne, które zapobiegają wzrostowi szkodliwych sinic - ta metoda zaczęła być skutecznie stosowana kilka lat temu w Wielkiej Brytanii. W 2007 roku planowane jest zastosowanie kolejnych barier ze słomy jęczmiennej: dwóch na jeziorze Zdworskim oraz po jednym na jeziorze Ciechomickim i Górskim.

Równolegle ze stawianiem nowych barier rozpocznie się intensywna hodowla bezkręgowców, gdyż ekosystemy wód śródlądowych dzięki swej bioróżnorodności posiadają mechanizmy pozwalające na samooczyszczanie się. Jednym z gatunków, który ma duże znaczenie we wspomaganiu tych procesów, jest małż racicznica zmienna (Dreissena polymorpha). Ten małż o długości 3 cm jest w stanie przefiltrować, czyli oczyścić z zawiesiny, 1 litr wody w ciągu 10 godzin. Przy zagęszczeniach małży sięgających 4 tys. osobników na metr kwadratowy na obszarze 1 ha zwierzęta te mogą przefiltrować jezioro takie jak Zdworskie w ciągu 79 dni.

źródło: onet.pl

 
 
Komentarze
Brak komentarzy.  
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.  
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
 
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
 
Pogoda


Więcej o pogodzie
 
 
Fazy księżyca

Większy rozmiar
 
 
Reklama
 
 
  Powered by php-fusion & extreme-fusion Skin by Lorkan
  Copyright © 2006-2008 by www.wedzisko.info
Strona w sieci od 5.07.06   
  
3,943,777 Unikalnych wizyt